What a wonderful world

Mówi się, że cudów nie ma. Śmiem się z tym nie zgodzić, zaryzykuję nawet stwierdzenie, że cały świat to jeden, ogromny cud. Wystarczy tylko dobrze się przyjrzeć.

Nie musimy sięgać wzrokiem daleko, zacznijmy od ciebie. Tak, ty co czytasz te słowa. Twoje życie zaczęło się od połączenia plemnika i komórki jajowej. Gameta męska to jedynie zlepek cukru, białka i DNA, podobnie zresztą jak gameta żeńska. Nic nie znaczy, nie myśli a budowę ma skomplikowaną na równi z kawałkiem naskórka, który fruwa po twoim pokoju. Gdy dochodzi do zapłodnienia, zygota powstała z połączenia plemnika i komórki jajowej jest mniejsza niż kropka na końcu tego zdania. Na początku swego bytowania na tym świecie, jesteś tak malutki, że nie da się ciebie zgnieść butem. Rośniesz, rozwijasz się, w końcu wychodzisz z matczynego łona wzbogacony o mózg, serce, narządy rozrodcze i parę innych organów. Żyjesz i możesz czytać ze zrozumieniem mojego bloga, możesz wziąć karabin i wszystkich wystrzelać, możesz zadzwonić do kogoś i powiedzieć, że go kochasz. Zaczynałeś od kapki węglowodanów i aminokwasów. Uważasz, że to nie jest cud?

Jak sądzę, przewijając tę stronę kręcisz scrollem. Zwykle nikt nie zwraca na to uwagi, przecież to nic wielkiego. Pomyśl, żeby móc wykonać taki ruch musi zadziać się wiele, fantastycznych rzeczy. Po pierwsze, ty musisz dać impuls żeby ruszyć palcem. Tak, właśnie ty choć nawet o tym nie myślisz. Komórki nerwowe synapsami przekazują sobie elektryczny liścik, w końcu trafia on do mięśni. Wbrew pozorom, nie działa to jak zwykły prąd, teraz dopiero zaczyna się cała zabawa. Trzeba aktywować kanały wapniowe, wydzielić jakąś cholinę, uruchomić pompy sodowo-potasowe, uwolnić jony wapnia. W końcu troponina musi umożliwić przyłączenie się miozyny do włókien aktynowych. Aktyna przesuwa się względem miozyny przy użyciu ATP i ADP. Właśnie przekręciłeś scroll. Lecz przecież nic w tym wielkiego, prawda mój cudzie?

Spójrz na to co cię otacza, na rośliny, zwierzęta czy zwykłe przedmioty. Teraz spróbuj je zrozumieć, poznać, nie musisz znać biologicznych pojęć, bardzo prawdopodobne, że powyżej zrobiłem jakieś błędy. Gdy weźmiesz do ręki garść ziemi, trzymać będziesz miliony istnień – bakterie, grzyby, obleńce, płazińce i takie tam. Zastanów się tylko jak bardzo to wszystko jest skomplikowane, ile procesów musi zajść by z nasionka wyrosło kilkumetrowe drzewo, co musi się zadziać by narodził się pająk wiszący na pajęczynie w kącie twojego pokoju albo ile trudu trzeba włożyć w stworzenie klamry paska opinającego twój brzuch. Faktycznie, nie są to cuda, to tylko nauka. Właśnie ona jest cudowna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *